Zámek Sychrov

sychrovZámek Sychrov se nachází 16 km jižně od Liberce a 6 km severozápadně od Turnova. Původní gotická tvrz z 15. století byla během třicetileté války zničena. Na jejím místě vznikl koncem 17. století barokní zámek. V roce 1820 koupila zámek francouzská rodina Rohanů, která ho nechala ihned rozšířit na reprezentativní sídlo. Ve druhé polovině 19. století byly zámecké budovy přestavěny v gotickém a interiéry v novogotickém stylu. Po druhé světové válce byl majetek Rohanů zkonfiskován československým státem a od roku 1950 se zámek zpřístupnil veřejnosti. Součástí areálu je i rozsáhlý zámecký park. Od roku 1995 je Sychrov národní kulturní památkou.

Více informací najdete na oficiálních stránkách zámku.

 

Zámek Hrubá Skála

Zámek Hrubá Skála se nachází na skupině skalních věží, přibližně šest kilometrů jihovýchodně od města Turnov. Skaliska, sahající až do výšky šedesáti metrů, najdete nad údolím říčky Libuňky, ležící v krajině mezi hradem Trosky a hradem Valdštejn. V současné době je romantický zámek Hrubá Skála, stojící ve středu oblasti Český ráj, stylovým hotelem s restaurací. Během letního období se můžete přijít podívat na nádvoří zámku a také do věže s pěkným výhledem na okolí.

Více informací najdete na oficiálních stránkách zámku.

 

Hrad Trosky

trosky

Symbol Českého ráje a jeden z nejnavštěvovanějších hradů v Česku. Zřícenina hradu Trosky se nachází 12km od Turnova a je nejvyšším bodem Vyskeřské vrchoviny. Hrad byl založen koncem 14. století Čeňkem z Vartemberka. Na hřebenu mezi dvěma čedičovými vrcholy nechal vybudovat vnitřní hrad s obytnými paláci a vrcholy skal opatřil obrannými, ale zároveň obytnými věžemi. V roce 2000 byla postavena hradní vyhlídka pod věží Panna na konci starého nedokončeného schodiště z aehrentalské éry a nově bylo postaveno přístupové schodiště a vyhlídkový ochoz na věži Baba, který umožňuje kruhový rozhled do širého okolí a zajímavý pohled na druhou věž Panna. Hrad je nyní v majetku státu.

Více informací najdete na oficiálních stránkách hradu.

 

Hrad Valdštejnvaldstejn

Hrad Valdštejn, nejstarší hrad Českého ráje, byl založen kolem roku 1260 Jaroslavem z Hruštice z rodu Markvarticů, předků pánů v Valdštejna. Obsazení hradu husity, loupeživými rytíři, časté střídání majitelů v 15. století, bylo příčinou, že se hrad původně ostrožný rozdělil na hrady dva. V současné době je hrad Valdštejn v majetku Města Turnova, které se o svoji památku velmi dobře stará. Hrad navštěvuje ročně více než 60.000 turistů. Z Turnova se dá na hrad dojít po červené turistické značce (cca 4km).

Více informací najdete na oficiálních stránkách hradu.

 

Zámek Hrubý Rohozecrohozec

Předchůdcem dnešního zámku byl raně gotický hrad postavený po roce 1300 na skále nad řekou Jizerou. Jeho zakladatelem byl s největší pravděpodobností člen rodu Markvarticů – Havel, který se podle svého nově založeného sídla začal následně psát s přídomkem „z Rohozce“. V současné době jsou interiéry zámku prezentovány v původní podobě ze 30. let 20. století, kdy na zámku bydlel jeho předposlední majitel hrabě Mikuláš Vladimír Des Fours Walderode se svou manželkou Gabrielou Karolínou a jejich syny Maxmiliánem a Ludvíkem.

Více informací najdete na oficiálních stránkách zámku.

 

Vranov – Pantheonpanteon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov. Přívlastek Pantheon získal začátkem 19. století, kdy ho nechal přebudovat a upravit podnikatel František Zachariáš Römisch. Hrad se nachází 8km od Turnova v obci Malá Skála.

Více informací najdete na oficiálních stránkách hradu.

 

Žlutá plovárnažlutá plovárna

Žlutá plovárna je oblíbeným místem pro volný čas, dovolenou nebo rodinný výlet s dětmi. Nachází se v obci Malá Skála, 8km od Turnova. Na místě najdete půjčovnu lodí (rafty, kanoe, kajaky), koloběžek a inline bruslí či obří lanové centrum. Přímo u Žluté plovárny je k dispozici Ubytovna U Tlusťocha – levné ubytování pro vodáky.

Více informací najdete na oficiálních stránkách Žluté plovárny

 

Šťastná zeměstastnaZeme

Přírodní zábavní dětský areál Šťastná země vznikl v roce 2004 a během své existence si získal množství stálých návštěvníků, především z řad rodin s malými dětmi. Šťastná země nabízí návštěvníkům nejenom originální programy podpořené množstvím doprovodných aktivit, ale také dřevěný hrad, trpasličí vesničku, houpačky, prolézačky, či pískové rýžoviště, a také oblíbené vzduchové trampolíny a prožitkový Geopark.

Více informací najdete na oficiálních stránkách areálu.

 

Hrad Bezděz

bezdezJeden z nejvýznamějších gotických hradů v Čechách se nachází v blízkosti Máchova jezera v okrese Česká Lípa na kopci Velký Bezděz. Hrad nechal postavit Přemysl Otakar II. v letech 1264-78. Na rozdíl od jiných hradů byl postaven v krátké době celý, bez postupných přístaveb a ani pozdější staletí nezasáhla do jeho vzhledu. Bezděz je tak autentickým obrazem hradu druhé poloviny 13. století, hradu pevnostního charakteru sloužícího k zajištění panovníkovy bezpečnosti a oproštěného od hospodářských staveb. Po bitvě na Bílé Hoře byl hrad v majetku Albrechta z Valdštejna, který jej přebudoval na klášter, pak obsazen Švédy a od roku 1662 až do zrušení kláštera Josefem II. zde žilo několik mnichů. Hrad je v současnosti majetkem státu a je přístupný veřejnosti.

Více informací najdete na oficiálních stránkách hradu.

 

Máchovo jezero

MácháčMáchovo jezero též zvané Velký rybník nebo Velký Dokeský rybník založil roku 1366 Karel IV. Vodní plocha má rozlohu 284 ha a jedná se o největší rybník v Libereckém kraji a osmý největší v České republice. Hloubka dosahuje až 12 metrů. V dnešní době je využíván hlavně pro rekreaci. V letních měsících lze využít i pravidelnou lodní linkovou dopravu.

Více informací najdete na informačním serveru Máchova jezera.

 

Hrad Houska

HouskaHrad Houska se nachází cca 10 km jižně od Doks v Kokořínských lesích. Byl založen v první polovině 13. století Přemyslem Otakarem II., a to téměř souběžně s blízkým Bezdězem. Během své existence prošel původně nedobytný gotický hrad řadou stavebních úprav, díky kterým se dnes na Housce potkáme se všemi slohy, a to již od pozdně románského. Renesanční zámek s prvky gotického hradu je zřejmě ta nejvýstižnější charakteristika pro jeho nynější podobu.V roce 1924 hrad kupuje prezident Škodových závodů, senátor pan Josef Šimonek. Po opravách byl až do roku 1939 užíván jako letní a reprezentační sídlo rodiny. Poté byl hrad do roku 1945 využíván německou armádou, od roku 1950 zde byl umístěn archiv Státní knihovny v Klementinu. Hrad byl v 90. let vydán v restitucích původním majitelům, kteří ho v roce 1999 zpřístupnili široké veřejnosti.
Více informací najdete na oficiálních stránkách hradu.